A DIICOT közleménye szerint 2014-től 2019 augusztusáig a nyolc gyanúsított személy, közöttük egy németországi házaspár szervezett bűnbandát alakított emberkereskedelem céljával. A gyanú szerint több, 12 és 18 év közötti német fiatalt tartottak fogva és dolgoztattak, fedősztoriként pedig azt állították, hogy a tinédzserek egy átnevelő programban vesznek részt, melynek célja, hogy visszaintegrálja őket a társadalomba.
A fiataloknak nem engedték meg, hogy Németországban levő családjaikkal vagy a román hatóságokkal, sőt, bármilyen személlyel kommunikáljanak. A bűnbanda fizikai erejüket meghaladó munka elvégzésére kényszerítette őket, illetve megalázó körülmények között tartották, éheztették és állandóan fenyegették, verték a gyerekeket. Az áldozatokat „nevelési célzattal” büntetésekben részesítették, zárkába zárták, vagy a fagyban, esőben tartották. A kiskorúak emiatt traumában éltek, egyeseknek közülük öngyilkos szándékaik is voltak – állítják a DIICOT ügyészei.
Az ügyészek rámutatnak még, hogy az úgynevezett szociális programot, amelyet a német állam finanszírozott, és a német gyanúsított dolgozott ki és koordinált a "Projekt Maramureş" nevű szociális szolgáltatás képviseli Romániában, amelynek engedéllyel rendelkező szolgáltatója egy Nagybányán bejegyzett egyesület. Az eddigi információk szerint azonban az egyesületnek csak formális szerepe van a projekt lebonyolításában, amelyet a munkaügyi minisztérium engedélyezett 2016 februárjától 2021 februárjáig.
'A valóságban az áldozatok nem folytathatták tanulmányaikat, meg kellett szakítaniuk az esetleges orvosi kezelésüket, elvették tőlük a személyazonossági igazolványukat és javaikat (főleg az elektromos készülékeket, melyekkel felvehették volna a kapcsolatot a külvilággal)' - mutat még rá a DIICOT. A nyomozás során az is kiderült, hogy a német állam által a projektre kiutalt pénzösszegeket a bűnszervezet tagjai elsikkasztották. A kiskorúak egy részét már azonosították és átadták ideiglenesen a Máramaros megyei gyermekvédelmi hatóságnak.